
På midsommar förra året kom du körande precis som vanligt, mamma satt bredvid med laxfatet i knäet. Vi njöt av maten och prisade vädret. Jag minns att jag klagade på mitt nytonade hår som antagit en halmgul nyans istället för den gyllenblonda som utlovats på förpackningen.

Ingen annan ville bada, så jag stack i väg ensam. Förutom vädret var det inget särskilt som utmärkte sig tyckte jag då, men med facit i hand var det ju det. För det var sista midsommarafton du levde, pappa.

Även denna dag är så vacker, världen insvept i solsken. Allt blommar. Och tårarna brände bakom ögonlocken redan när mamma ringde och frågade när hon skulle komma. I dag ska jag gråta, det vet jag redan. Men jag har också bestämt att vi ska skåla för dig. Och jag ska få sällskap när jag badar, det har mamma lovat.
I dag ska jag minnas dig, precis som alla dagar. I dag ska jag älska dig precis som jag alltid kommer göra. Och jag vet, jag vet att du är med oss.

Ha en fin midsommar allihop🌸
Vackert, allting!!! Även sorgen…Är vacker, på sitt sätt. Det skall kännas när någon som man älskar inte finns….där du är. Det betyder ju att din närhet pappa, var så fin och värdefull.Att du var så älskad❤
GillaGilla
Tack så otroligt mycket för din fina kommentar🙏
GillaGilla
Det blev en jättefin dag ändå❤️ och bad blev det också t.o.m premiärdopp för mig🙏
GillaGilla
❤️👍🌼🍓
GillaGilla